°C

Wielkanocny poniedziałek gorzowian

RG

Poniedziałek to drugi dzień świąt Wielkanocy. Oprócz tradycyjnych rodzinnych odwiedzin i wspólnego przebywania przy stole oraz kosztowania świątecznych specjałów, wielu ludzi kultywuje tradycję polewania się wodą.

Na wsiach do niedawna zwyczajem było robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach w dziwny sposób znajdywały się narzędzia rolnicze, albo chowano wiadra na wodę. A jak gorzowianie spędzają drugi dzień świąt?

Warto jednak pamiętać, że mimo zwyczajów trzeba zachować umiar, czyli oszczędzić tych którzy nie życzą sobie oblania wodą.

Dawid Marciniak z KGP ostrzega przed nadmiernym oblewaniem wodą osób, które nie są do tego przygotowane. Podkreśla że nadużywanie tradycji wobec osób, których nie znamy i które sobie tego nie życzą, może się skończyć mandatem. W skrajnych przypadkach oblanie kogoś wodą może skończyć się sprawą w sądzie.

Przyjęło się, że w lany poniedziałek dla żartów, można polewać wodą inne osoby, nawet nieznajome. Dawniej w ten dzień oblewano głównie dziewczęta stanu wolnego – robili to najczęściej ich zalotnicy na znak zainteresowania i sympatii. Zwyczaj polewania nawiązuje do dawnych praktyk, łączących się z symbolicznym budzeniem przyrody do życia i corocznie odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.