°C

Wielkanocna tradycja okiem etnografa

autor: Piotr Wiśniewski

Mówi się potocznie, że „tradycja w narodzie nie ginie”. Jak co roku staramy się przygotować święconkę, nakryć do stołu i przyrządzić tradycyjne dania wielkanocne.

Te zwyczaje nie zmieniają się od wieków, twierdzi Mirosław Pecuch, etnograf z muzeum lubuskiego.

Poniedziałkowe polewanie się wodą, również ma wielowiekową tradycję, symbolizującą zdaniem etnografa oczyszczenie i pożegnanie się ze złem kojarzonym z okresem zimowym.

Polskie święta to jednak przede wszystkim wspólny stół i potrawy, których receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Szukając pomysłów na zdobienie pisanek, warto odwiedzić gorzowski Spichlerz, gdzie do połowy maja, można jeszcze oglądać nagrodzone prace w ramach 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.