°C

Wielka Sobota

A. Dobosiewicz

Dziś w Kościele katolickim Wielka Sobota. To dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kaplicy zwanej Grobem Pańskim od wczesnych godzin rannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ksiądz Marek Chrzanowski, orionista w rozmowie z Polskim Radiem zachęca, by w tym dniu znaleźć czas na osobistą modlitwę. „W Wielką Sobotę adorując Pana Jezusa w grobie, tak naprawdę adorując Pana Jezusa w Eucharystii, możemy pomilczeć, pomodlić się, znaleźć czas na ciszę i zapytać się, czy potrafię Jezusowi podziękować za cale dzieło zbawcze” – powiedział ksiądz Chrzanowski.

Tradycyjnie przy Grobie Pańskim w kościele czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy w galowych mundurach. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze święte. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.