°C

O 10.00 wznowienie rozmów rządu ze strajkującymi nauczycielami

fot. M.Poniedzialek

O 10.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” rozpoczną się wznowione po prawie dwóch tygodniach rozmowy rządu ze strajkującymi nauczycielami.O zwołanie Rady Dialogu Społecznego wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego

Jak mówiła wczoraj minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, które zakłada między innymi podwyżki. „To cztery miliardy w 2019 roku, 15 procent podwyżki w 2019 roku”- przypominała na konferencji prasowej szefowa resortu edukacji. Porozumienie zawiera także między innymi zapisy o skróceniu ścieżki awansu zawodowego i ustaleniu dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych miesięcznie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych chcą trzydziestoprocentowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w tym roku. Wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński mówi, że związkowcy odrzucają propozycje rządu.

„To jest niedobre porozumienie, nie o takie porozumienie nam chodziło, w związku z czym czekamy aż ktoś poważnie potraktuje strajkujących pracowników oświaty”- dodaje Krzysztof Baszczyński.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Według danych ZNP, przystąpiło do niego 75 procent szkół i przedszkoli, według ministerstwa edukacji – niespełna połowa.

W ubiegłym tygodniu – mimo strajku – przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym- egzamin ósmoklasisty. Po świętach z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma się odbyć okrągły stół poświęcony oświacie.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.