°C

Wielki Czwartek i początek Triduum Paschalnego

fot. www.pixabay.com

Kościół obchodzi dziś Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

 
Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia przed południem w kościołach katedralnych z udziałem księży diecezjalnych i biskupów sprawowana jest msza krzyżma. Olej poświęcony podczas tej mszy używany jest w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Symbolizuje on gest obmycia nóg Apostołom, którego dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.
 
„Przypomina o tym, że Chrystus przyszedł po to, żeby nie rządzić w tym świecie, ale po to, żeby służyć. Pokazał w ten sposób istotę swojej misji poprzez nachylenie się do stóp człowieka” – mówi wykładowca UKSW, ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski przypomina, że czas ten upamiętnia najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia. „Pojmanie Jezusa, Jego mękę i przesłuchania, przed Sanhedrynem i Piłatem, skazanie na śmierć, drogę krzyżową i zmartwychwstanie” – przypomina ksiądz profesor Chrostowski.
W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej „ciemnicą”. Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarze pozostają bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.