°C

Rafalska: Do rodzin trafiło prawie 69 mld zł z programu 500 plus

fot. PAP/Leszek Szymański

Do tej pory do rodzin trafiło prawie 69 mld zł z programu "Rodzina 500 plus" – powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

Minister rodziny podkreśliła podczas konferencji prasowej, że program „Rodzina 500 plus” był „przełomem polskiej polityki społecznej, który położył znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano”.

Rafalska wskazała, że program realizuje trzy podstawowe cele. „Po pierwsze – poprawa dzietności, po drugie – redukcja ubóstwa, w tym likwidacja ubóstwa dzieci, i po trzecie – inwestycja w kapitał ludzki” – powiedziała minister.

„Do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat. Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln” – podkreśliła szefowa MRPiPS. Jak dodała, do tej pory do rodzin trafiło już prawie 69 mld zł z programu 500 plus.

Rafalska przypomniała, że zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. „Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo” – powiedziała minister.

Projekt, który został we wtorek przyjęty przez rząd, przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.