°C

Powiem ci w słowach kilku, co myślę o tym wilku

Fot. Małgorzata Hajdas-Grzesik
 

Dwa dni dyskutowano w Iłowej o wilkach. Rozmowy były bardzo burzliwe.

Populacja wilków wzrasta, obecnie szacuje się, że w całej Polsce to prawie 2 tysiące osobników. Dlatego nie przypadkiem takie spotkanie odbyło się w gminie położonej w Borach Dolnośląskich. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez Fundację WWF próbowano wypracować wspólne stanowisko dotyczące koegzystencji ludzi z tymi zwierzętami. Wzięli w nich udział rolnicy, myśliwi, hodowcy bydła, leśnicy, urzędnicy:

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele partnerskiej gminy Rietschen – burmistrz Ralf Brehmer wraz z pracownikami biura „Wilki w Saksonii”. Poruszane tematy to monitoring, łagodzenie konfliktów między ludźmi i dużymi drapieżnikami, zapobieganie im, bezpieczeństwo, praktyki hodowlane, ale także kłusownictwo i możliwości gospodarcze. – Organizacja WWF Polska chce zaangażować naszą gminę do międzynarodowego projektu, którego celem jest wypracowanie modelu współpracy ludzi z drapieżnikami żyjącymi w europejskich lasach – mówi burmistrz Iłowej Paweł Lichtański. – Obecność wilków wywołuje emocje, ale także dyskusje dotyczące podstawowych wyzwań społecznych i ekonomicznych.


Dyskusyjne zorganizowane zostały w ramach projektu pt. Poprawa sąsiedztwa ludzi z dużymi drapieżnikami w Europie poprzez działania komunikacyjne, współpracę transgraniczną i wymianę wiedzy”.
Głównym celem jest stworzenie platformy umożliwiającej gromadzenie i dzielenie się wiedzą na temat współistnienia ludzi i wilków wśród różnych interesariuszy.
Spotkanie było pierwszą częścią projektu, którego podsumowaniem będą trzydniowe warsztaty w Iłowej w czerwcu.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku