°C

Dzień kobiet z cytologią

fot. S. Kordyjalik
 

Dzień kobiet z cytologią zorganizował dziś lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Spotkanie odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Boksing w Zielonej Górze. Panie uczęszczające do klubu na treningi dziś trenowały pod hasłem – Silna bo zdrowa, a lekarze specjaliści z zakresu onkologii tłumaczyli, dlaczego badania cytologiczne kobiet są koniecznością.

– Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala wykryć stany przed nowotworowe i nowotworowe w czasie, gdy nie ma żadnych objawów – tłumaczył Marek Szwiec, oddziału onkologicznego szpitala w Zielonej Górze.

Uczestniczące w treningu panie, Joanna i Adriana podkreślały, że badać się trzeba dla siebie, ale także z myślą o bliskich. A sport uczy systematyczności, co potrzebne jest w profilaktyce zdrowotnej.

Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego NFZ zaznaczał, że dzisiejszej akcji chodzi o to, by kobiety wyrobiły w sobie nawyk stałego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Rak szyjki macicy jest na szóstym miejscu występowania u kobiet. Z powodu tego nowotworu każdego roku umiera 1700 Polek. W 2016 roku województwo lubuskie było na pierwszym miejscu tej tragicznej listy.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku