°C

„Żołnierze wyklęci”: Witold Pilecki, „Witold”, „Druh”

Fot. Radio Zachód / Instytut Pamięci Narodowej
 

Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, a po wojnie - antykomunistycznego podziemia, jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów historii XX wieku. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W październiku 1945 roku, na rozkaz generała Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce – o żołnierzach Armii Krajowej i II Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Związku Sowieckiego. Prowadził też wywiad w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, MON i MSZ. Nie wykonał rozkazu Władysława Andersa, polecającego mu opuszczenie Polski w związku z groźbą aresztowania.

Zatrzymany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok został unieważniony w 1990 roku przez Sąd Najwyższy.

O niezwykłym bohaterstwie rotmistrza Pileckiego najlepiej świadczy fakt, że jako żołnierz konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, poszedł na ochotnika do Auschwitz, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania tam struktur ruchu oporu. Na wolność wydostał się dzięki brawurowej ucieczce.

O niemal trzech latach pobytu rotmistrza Pileckiego w Auschwitz mówił w ubiegłym roku Jacek Pawłowicz, dyrektor powstającego w dawnym więzieniu przy Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL:

We wrześniu ubiegłego roku przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego. Dyrektor muzeum Karol Nawrocki mówił, że obelisk rotmistrza jest inspiracją do pielęgnowania najważniejszych wartości:

Życiorys rotmistrza Pileckiego jest bogaty w różnorodne wydarzenia i wiele osób może się z nim identyfikować – mówił w 2016 roku historyk profesor Jan Żaryn:

Po ucieczce z Auschwitz rotmistrz Pilecki działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, później trafił do niewoli niemieckiej, a następnie dołączył do 2. Korpusu generała Władysława Andersa.

Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię.

W 1947 roku został aresztowany i oskarżony o działalność szpiegowską. Przez blisko rok był torturowany w areszcie. Podczas ostatniego widzeniu z żoną powiedział, że „Oświęcim to była igraszka”.

Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Rotmistrz Pilecki pozostawił córkę i syna. Andrzej Pilecki po latach (2016) wspominał, że skazanie jego ojca w stalinowskim procesie miało ogromny wpływ na dalsze życie rodziny:

Historyk Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreślił (2016), że Witold Pilecki był człowiekiem bez skazy, postacią wyjątkowo szlachetną i zasłużoną dla Polski. Profesor Wysocki mówił, że przez cały PRL rotmistrz był skazany na zapomnienie:

Rodziny rotmistrza Pileckiego nie poinformowano o wykonaniu wyroku, a paczkę dostarczoną do więzienia przez żonę, oddano z informacją, że „wyjechał”. Bliscy poznali prawdę dużo później. Córka Witolda Pileckiego – Zofia – przez lata bezskutecznie szukała grobu ojca:

Ciała rotmistrza do dziś nie odnaleziono. Prace poszukiwawcze trwają. Tadeusz M. Płużański, autor książki „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” mówił (2016), że prawdopodobne miejsce pochówku, to część Kwatery na Łączce na Wojskowych Powązkach.

Wyrok skazujący rotmistrza Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, przez Sąd Najwyższy. W 2006 rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 – awansowany do stopnia pułkownika.

W 2018 roku imię Witolda Pileckiego otrzymała reprezentacyjna Sala Obrazowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka rotmistrza – Zofia Pilecka-Optułowicz.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku