°C

Trwa żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

Fot. PAP/Paweł Supernak
 

W piątek o północy rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego, który zmarł w czwartek 7 lutego. Żałoba potrwa do godz. 19 w sobotę. W tym czasie nie powinny się odbywać imprezy masowe, ani rozrywkowe. Flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztu.

Jak powiedział we wtorek podczas briefingu prasowego szef kancelarii premiera Michał Dworczyk:

„Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów”

– mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w piątek i sobotę, a miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.

Dworczyk poinformował, że w piątek o godz. 9 do kancelarii premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM, gdzie – jak dodał między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu.

W piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

„Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy”

– poinformował szef kancelarii premiera.

Następnie – jak dodał Dworczyk – na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

W czwartek wieczorem w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone byłemu premierowi. Były szef Urzędu Ochrony Państwa Piotr Naimski wspominał Jana Olszewskiego jako prawdziwy autorytet.

Antoni Macierewicz, który w rządzie Jana Olszewskiego był szefem MSW powiedział, że były premier był wielkim znawcą struktury i uzależnień systemu sowieckiego.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w Warszawie. Miał 88 lat.

Poniżej prezentujemy najważniejsze fakty biograficzne dotyczące Jana Olszewskiego.

igrafika 20190208 01 Polskie Radio Zachód 13 lipca 2020

Na naszej stronie znaleźć można więcej informacji na temat Jana Olszewskiego oraz jego dorobku politycznego i społecznego.

http://www.zachod.pl/nie-zyje-b-premier-jan-olszewski/

Polecamy także rozmowę z senatorem I i II kadencji, Walerianem Piotrowskim, który wspominał postać b. premiera:

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku