°C

Nielegalne grzebowisko dla zwierząt do likwidacji

Fot. M. Iłowska - Walkowiak

Władze Słubic zapowiedziały likwidację dzikiego grzebowiska dla zwierząt, które powstało w parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Nieustalone osoby pochowały tam w 11 miejscach prawdopodobnie swoje psy, co wynika ze zdjęć i napisów na niektórych "nagrobkach".

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka, gmina dowiedziała się o nielegalnym grzebowisku pod koniec stycznia br.

Kilka dni temu odbyło się spotkanie dotyczące tego problemu z udziałem przedstawicieli stowarzyszenia Animals, powiatowej inspekcji weterynaryjnej i Sanepidu.

„Teren ten będzie musiał zostać uprzątnięty, ponieważ grzebowisko zostało urządzone w sposób nielegalny. Dlatego zwracamy się z apelem do osób, które pochowały tam swoje zwierzęta, żeby do 8 marca przeniosły je na legalnie działające cmentarze dla zwierząt”

– powiedziała z-ca burmistrza Słubic Adriana Dydyna-Marycka.

Dodała, że najbliższy „cmentarz” dla zwierząt znajduje się w Gorzowie Wlkp., a obowiązujące w Polsce przepisy nie zezwalają na samodzielne grzebanie martwych zwierząt, nawet we własnym ogrodzie. Zgodnie z prawem powinny one zostać zutylizowane.

„Jedyną alternatywą jest grzebanie zwierząt w miejscu do tego wyznaczonym. W Polsce jest kilkanaście cmentarzy dla psów czy kotów. Wszystkie działają na zasadach komercyjnych, bo prowadzenie takich cmentarzy nie należy do zadań gmin”

– wyjaśniła Dydyna-Marycka.

Podczas spotkania w słubickim magistracie ustalono m.in., że członkowie stowarzyszenia Animals włączą się w akcję informacyjną gminy, której celem będzie przybliżenie mieszkańcom przepisów związanych z pochówkiem zwierząt i wskazanie cmentarzy dla zwierząt, gdzie można zrobić to legalnie.

Gmina przygotuje ulotki na ten temat, które będą kolportowane przez członków stowarzyszenia Animals oraz dostępne np. u lekarzy weterynarii.

„Wśród mieszkańców zostanie także przeprowadzona sonda na temat tego, czy w Słubicach powinno powstać grzebowisko dla zwierząt. Zapytamy też mieszkańców, jakie kwoty byliby skłonni zapłacić za pochówek swoich zwierząt”

– zapowiedziała rzeczniczka.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.