°C

Bohaterowie sprzed stu lat. Powstańcy w Kargowej

graf. Krzysztof Filmanowicz

Dziś mija dokładnie 100 lat od Bitwy pod Kargową. To najbardziej znany epizod Powstania Wielkopolskiego związany z naszym regionem.

12 lutego 1919 roku o świcie do walki o miasto przystąpili powstańcy z kompanii wielichowskiej. Walczyli o Polskość tych ziem – mówi Danuta Wróblewska z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kargowej.

Pod Kargową oddziałami powstańców dowodził Kazimierz Szcześniak, który wcześniej był nauczycielem. Jak mówi regionalista Paweł Michalski, Szcześniak cieszył się ogromnym autorytetem.

Bitwa pod Kargową miała bardzo dramatyczny przebieg.

W trakcie bitwy kargowskiej zginęło ośmiu powstańców. W wyniku uzgodnień pokojowych Kargowa nie znalazła się w granicach państwa polskiego. Polegli powstańcy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu ewangelickim. Ich szczątki sprowadzono do Polski dziewięć lat później. Upamiętnia ich obelisk w Kargowej, w miejscu nieistniejącego dziś cmentarza.

Posłuchaj rozmowy o kompanii wielichowskiej z historykiem dr. Zdzisławem Kościańskim.

W Popołudniówce Radia Zachód po godz. 17:30 wyemitujemy audycję dokumentalną „Na ojczyzny łono” opowiadającą o tamtych wydarzeniach.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.