°C

Bohaterowie sprzed stu lat. Powstańcy w Kargowej

graf. Krzysztof Filmanowicz
 

Dziś mija dokładnie 100 lat od Bitwy pod Kargową. To najbardziej znany epizod Powstania Wielkopolskiego związany z naszym regionem.

12 lutego 1919 roku o świcie do walki o miasto przystąpili powstańcy z kompanii wielichowskiej. Walczyli o Polskość tych ziem – mówi Danuta Wróblewska z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kargowej.

Pod Kargową oddziałami powstańców dowodził Kazimierz Szcześniak, który wcześniej był nauczycielem. Jak mówi regionalista Paweł Michalski, Szcześniak cieszył się ogromnym autorytetem.

Bitwa pod Kargową miała bardzo dramatyczny przebieg.

W trakcie bitwy kargowskiej zginęło ośmiu powstańców. W wyniku uzgodnień pokojowych Kargowa nie znalazła się w granicach państwa polskiego. Polegli powstańcy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu ewangelickim. Ich szczątki sprowadzono do Polski dziewięć lat później. Upamiętnia ich obelisk w Kargowej, w miejscu nieistniejącego dziś cmentarza.

Posłuchaj rozmowy o kompanii wielichowskiej z historykiem dr. Zdzisławem Kościańskim.

W Popołudniówce Radia Zachód po godz. 17:30 wyemitujemy audycję dokumentalną „Na ojczyzny łono” opowiadającą o tamtych wydarzeniach.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku