°C

Dziś mikołajki oraz dzień wspomnienia św. Mikołaja

Fot. Unsplash/Mike Arney
 

6 grudnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał także swój majątek biednym. Stąd wziął się zwyczaj mikołajek, czyli wręczania prezentów i drobnych upominków właśnie 6 grudnia.

Święty Mikołaj, żyjący na przełomie III i IV wieku, jest otaczany czcią przez wiernych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Był biskupem Miry, portowego miasta w dzisiejszej Turcji. Znana jest historia o niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem czy o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki ofiarowanym przez niego posagom. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem.

Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przywieźli je z Miry w 1087 roku włoscy marynarze, chroniąc przed muzułmanami. Świętego Mikołaja, oprócz katolików, wspominają także inni chrześcijanie, jednak część z nich, zgodnie z kalendarzem juliańskim, w innym terminie – 19 grudnia. Przedstawia się go tradycyjnie w stroju biskupim, z trzema złotymi kulami symbolizującymi dary.

Współczesny wizerunek Mikołaja – starszego mężczyzny w czerwonym kożuchu i z długą białą brodą – ma stosunkowo krótką historię, która sięga lat 30. XX wieku. Został stworzony przez amerykańskiego rysownika Huddona Sundbloma do reklam koncernu Coca-Cola. Najbardziej charakterystyczny element stroju Mikołaja – czerwona czapka z białym pomponem – stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce Święty Mikołaj był dawniej bardzo popularny. Obecnie jest w naszym kraju blisko 330 kościołów pod jego wezwaniem. Najokazalsze z nich znajdują się w Gdańsku i Elblągu. Z kolei największe polskie sanktuarium św. Mikołaja zbudowano w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. W ołtarzu umieszczono relikwie świętego, które w latach 60 ubiegłego wieku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek.

Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów

Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Zaczął się od udzielania stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin. W XV wieku istniał już zwyczaj budowania „łódeczek św. Mikołaja”, w które miał on składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, a w regionach protestanckich były to też adwentowe talerze z darami.

Fot. Unsplash/Mike Arney

 
Współczesne mikołajki łączą tradycję chrześcijańską ze świecką, Mikołaj w XIX i XX wieku zmienił się w baśniową postać, wykorzystywaną w kulturze masowej. W 1823 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się poemat Clementa Clarka Moore’a „Noc wigilijna”, który stał się klasyką krajów anglosaskich. Santa Claus miał w nim zaprzęg złożony z ośmiu reniferów. Zwierzęta potrafiły wspinać się po murze i wjeżdżać na dachy domów. Najbardziej znany, dziewiąty renifer o imieniu Rudolf, z czerwonym świecącym nosem, dołączył do zaprzęgu ponad sto lat później. Opowieść o nim napisał Amerykanin Robert May.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku