°C

Odsłonięto popiersie marszałka Piłsudskiego

Zdjęcia: Tomasz Cibulla
 

We wczorajszej uroczystości odsłonięcia popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Królestwie Belgii brała udział także delegacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której przewodniczył generał dywizji Stanisław Czosnek.

W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele rządu RP, reprezentanci ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, członkowie Związku Piłsudczyków i Polacy mieszkający w Belgii.

„To pierwszy pomnik Piłsudskiego w tym ważnym dla europejskiej i polskiej polityki mieście. To jest też miejsce ważne dla polskiej historii. Mało osób wie, że Polacy mieli swój udział w tym, że Belgia uzyskała niepodległość w XIX wieku. Jedno z naszych powstań, insurekcja listopadowa, spowodowała, że Rosja zajęta polską sprawą musiała uznać niepodległość Belgii”

– powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma.

Interesującym akcentem drugiej, kulturalnej części uroczystości była prezentacja świetlna na budynku ambasady, przedstawiająca bogatą historię Polski, a także występ Królewskiego Zespołu Dętego z Huissignies podczas parady na Avenue des Gaulois.  


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku