°C

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej od 1 listopada

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej prawdopodobnie rozpocznie się 1 listopada.
Celem wprowadzenia tak zwanej sieci onkologicznej jest zintegrowanie i lepsze koordynowanie leczenia onkologicznego. To ma poprawić wyniki wykrywania i leczenia chorych na raka.

Koncepcję organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej opracował specjalnie powołany przez ministra zdrowia zespół.
Na początku do pilotażu sieci onkologicznej przystąpią 2 województwa, potem dołączą dwa kolejne – mówi wiceminister Sławomir Gadomski. Według wiceministra, trzeba zobaczyć, jak przebiega ta koordynacja, jak ośrodki onkologiczne współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolejne województwa powinny przystąpić do pilotażu od kwietnia lub maja z pewnymi doświadczeniami z poprzednich miesięcy – stwierdził wiceminister Sławomir Gadomski.
Wiceminister powiedział, że nie jest jeszcze przesądzone które województwa w pierwszej kolejności przystąpią do pilotażu. Mówi się o świętokrzyskim i dolnośląskim. Będzie o tym wiadomo po ukazaniu się rozporządzenia w tej sprawie. Resort planuje, że w połowie przyszłego roku zostanie uchwalona ustawa o Narodowym Instytucie Onkologii. Według wiceministra, całościowa reforma systemu leczenia onkologicznego powinna zakończyć się do końca 2020 roku.
Według szacunkowych danych, w najbliższych latach liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie do 200 tysięcy rocznie. Obecnie na około 170 tysięcy zachorowań ponad połowa wykrywanych przypadków to choroba zaawansowana.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.