°C

Konferencja o własności mediów w Polsce

foto: PAP
 

W Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona własności mediów w Polsce. Zorganizowało ją Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

O dekoncentracji mediów, a także finansowaniu mediów publicznych dyskutowali przedstawiciele władz, Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dziennikarzy. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że ustawa dotycząca dekoncentracji mediów w Polsce jest niezbędna, bo większość polskiego rynku medialnego jest w rękach zagranicznych właścicieli.

Prezes SDP Krzysztof Skowroński otwierając debatę powiedział, że kwestia własności mediów w Polsce to bardzo ważny temat, dyskutowany od kilku lat. Według niego, zapomniano ostatnio o bardzo ważnym haśle: Nie ma wolności bez własności. „To fundament dla demokratycznego kraju” – zwrócił uwagę Krzysztof Skowroński. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział, że ustawa o dekoncentracji mediów jest potrzebna, jednak dla jej dobra nie nazywałby jej repolonizacyjną, ponieważ może to wywołać protesty za granicą, a przez to – utrudnić jej wprowadzenie. Podkreślił jednak, że ustawa o dekoncentracji mediów jest jak najbardziej uzasadniona i że takie zapisy mają inne państwa europejskie. „Rezolucja Rady Europy z marca ubiegłego roku namawia wprost, żeby takie zapisy wprowadzić. Mówi, że to jest bardzo istotny element działań państwa w trosce o pluralizm” – powiedział Witold Kołodziejski. Według niego, „rozsądne, dobre zapisy dekoncentracyjne nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc”.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas konferencji powiedział, że najbardziej niszczącym procesem, jaki dotknął media publiczne, była komercjalizacja. Dlatego też – jego zdaniem – trzeba zagwarantować solidne i stabilne finansowanie mediów publicznych z pieniędzy publicznych. „To niesłychanie istotne, żeby ten system finansowania odciążył media publiczne od obowiązków walki na rynku komercyjnym” – podkreślił Krzysztof Czabański.

Podczas konferencji dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz wystąpiła z postulatem utworzenia ogólnopolskiego Krajowego Rejestru Mediów, w którym byłyby zgromadzone i łatwo dostępne informacje na temat mediów i ich właścicieli.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku