°C

Nierówny budżet województwa?

Fot. Envato
 

Nie milkną głosy niezadowolenia na podział środków w tegorocznym budżecie województwa lubuskiego. Zdaniem wielu polityków, bardziej w rozdaniu preferowany był południowy region. Na północy planowanych inwestycji i dofinansowań jest zdecydowanie mniej.

Urząd Marszałkowski przedstawił listę zadań priorytetowych do wykonania w 2022 roku. Jest na niej pięć inwestycji dla Zielonej Góry, dla Gorzowa nie ma nic. Nie zgadza się z tym radny wojewódzki z ramienia PO, Mirosław Marcinkiewicz. Wylicza, że pomoc będzie miał zapewnioną m.in. szpital w Gorzowie.

Ponadto Mirosław Marcinkiewicz wylicza dziedziny, w których można starać się o środki, bez względu na miejsce. Chodzi o program „Działkowiec”, czy chociażby budowę ścieżek rowerowych. Tymczasem odmienne zdanie ma Marek Surmacz, radny wojewódzki z klubu PiS. Lista inwestycji bardzo ładnie wygląda – przyznaje, ale jednocześnie podkreśla, że zadania przewidziane dla północy są o wiele mniej kosztochłonne. Ponadto są zadania, które się dublują – podkreśla Surmacz.

Dla Karola Zieleńskiego, dyrektora Biura Wojewody Lubuskiego, bardzo duża jest kwota, jaką w tym roku zarząd województwa zamierza przeznaczyć na tzw. promocję. Tym bardziej, że zabrakło środków na inwestycje drogowe choćby w Drezdenku.

Z kolei zdaniem Macieja Buszkiewicza, wiceszefa lubuskich struktur Nowej Lewicy, podział województwa na północ i południe jest sztuczny.

Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie województwa lubuskiego wydatki osiągną poziom 774 mln złotych i będą wyższe od tych z roku poprzedniego o blisko 100 mln złotych. Blisko 5 procent budżetu pójdzie na promocję. Deficyt to ponad 90 mln złotych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku