°C

Trudne warunki w Tatrach. Trwają poszukiwania turysty

Fot. PAP
 

W Tatrach obowiązuje drugi- umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wznowiło rano poszukiwania 59-letniego turysty, który poszedł na wycieczkę w Tatry Zachodnie trzy dni temu- zamierzał przejść grań od Grzesia do Starorobociańskiego Wierchu.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne, jest bardzo ślisko, zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2 tysięcy metrów nad poziomem morza, pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują oblodzenia.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód w wielu miejscach jest cienki, może się załamać.

Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są także bardzo trudne. Pokrywa śnieżna jest zbyt cienka, szczególnie na niżej położonych szlakach. Narciarze mogą natomiast od kilku dni korzystać z wyciągu i stoku w Kotle Gąsienicowym.

W ostatnich dniach doszło do serii wypadków w Tatrach, gdy nieprzygotowani do wysokogórskich, zimowych wędrówek, ześlizgiwali się ze szlaków, a nawet spadali w dół. W wielu przypadkach trzeba ich było sprowadzać na dół. Ratownicy TOPR wspomagani przez śmigłowiec mieli dużo pracy.

Dzisiaj uczniowie z pięciu województw – kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego – rozpoczynają dwutygodniową przerwę w nauce. Ponadto w Zakopanem dziś i jutro odbędą się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wznowiło rano poszukiwania 59-letniego turysty, który poszedł na wycieczkę w Tatry Zachodnie trzy dni temu- zamierzał przejść grań od Grzesia do Starorobociańskiego Wierchu. Polscy ratownicy wspomagani są po stronie słowackiej przez kolegów z Horskiej Zachrannej Służby. Wczoraj znaleziono plecak, który może należeć do zaginionego.

TOPR opublikował też w mediach społecznościowych apel o to, by przekazywać informacje dotyczące zaginionego, wraz z jego rysopisem. Każdy, kto spotkał podobną osobę na szlaku 12 stycznia proszony jest o kontakt .


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku