°C

Wiceminister Olga Semeniuk o pakiecie antyinflacyjnym 2.0

 

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk powiedziała, że nie wyobraża sobie, by Unia Europejska nie zaaprobowała pakietu antyinflacyjnego 2.0. Zakłada on nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, który skutkuje obniżką podatku VAT.

Olga Semeniuk podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24, że na obniżkach podatku VAT na żywność czy paliwa mają skorzystać wszyscy Polacy. Przypomniała, że projekt tarczy antyinflacyjnej 2.0 zakłada, że stawka podatku VAT na żywność, gaz i nawozy będzie wynosiła 0, VAT na prąd i ciepło – 5 procent, na paliwo – 8.

„Bezwarunkowo z paliwa korzystają wszyscy – przedsiębiorcy i gospodarstwa domowe. To największy uzysk, jaki będzie w tym trudnym czasie inflacyjnym dla wszystkich”

– zapewniła Olga Semeniuk.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług będzie omawiana podczas dzisiejszego, drugiego dnia posiedzenia Sejmu. Rozwiązania tarczy 2.0 mają wejść w życie od 1 lutego i obowiązywać do końca lipca.

Ekonomiści szacują, że poprzednia tarcza przyniosła poziom wypłaszczenia inflacji na poziomie od 1 do 1,5 procent. Obecne rozwiązania mają mieć podobny efekt.

Obniżka podatków wiąże się ze spadkiem dochodów państwa o ponad 11 miliardów złotych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku