°C

Rusza przebudowa zabytkowego dworca kolejowego w Rzepinie

Wizualizacja: PKP S.A.
 

PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy przebudowy zabytkowego dworca kolejowego w Rzepinie w Lubuskiem. Koszt inwestycji to 12,6 mln zł brutto, a planowany termin jej zakończenia to pierwsza połowa 2023 r.

Inwestorem są Polskiej Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą robót budowlanych LK INWEST Sp. z o. o. z Wrocławia – poinformował we wtorek Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych S.A.

Dzięki przebudowie pochodzącemu z końca XIX wieku dworcowi zostanie przywrócone jego historyczne piękno oraz stanie się on obiektem nowoczesnym. Renowacja obejmie cały budynek – jego elewację i wnętrze, które zostanie przystosowane do obecnych standardów. Przy okazji przebudowy dworzec stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny.

Inwestycja obejmie również najbliższe otoczenie dworca w Rzepinie. Będzie ono stanowić całość kompozycyjną z wcześniej przebudowaną przez samorząd lokalny przestrzenią. W zakresie prac ujęto położenie nowej nawierzchni oraz montaż elementów małej architektury. W pobliżu budynku powstanie również wiata rowerowa.

„Przebudowa dworca w Rzepinie to kolejna inwestycja w komfort podróżnych w woj. lubuskim. Dzięki tego rodzaju działaniom oraz modernizacji taboru i infrastruktury torowej, sprawiamy, że kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem lokomocji i kuszącą alternatywą dla transportu indywidualnego”

– powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Dodał, że rząd stara się zachęcić Polaków do podróżowania koleją przez realne działania – realizację największych w historii programów modernizacji dworców i taboru kolejowego.

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że rozpoczęcie przebudowy dworca w Rzepinie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei.

„Mieszkańcy pow. słubickiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Rzepina, ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie do Kostrzyna, Poznania i Zielonej Góry. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców”

– dodał Bittel.

Członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Ireneusz Maślany wskazał, że dzięki przebudowie XIX-wieczny dworzec nie tylko odzyska swój historyczny blask, ale zostanie również dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. „Jestem przekonany, że po zakończeniu inwestycji dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i stanie się wizytówką kolei” – powiedział Maślany.

Dworzec w Rzepinie to jeden z ośmiu tego typu obiektów w woj. lubuskim objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku