°C

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni?

Fot. Ministerstwo Zdrowia
 

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia poinformowało, że w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną - brakiem sygnałów świadczących o spodziewanym spadku liczby zakażeń i rozprzestrzenianiem się na świecie nowego wariantu koronawirusa, omikron - od 15 grudnia w Polsce będą obowiązywały kolejne obostrzenia zasad sanitarnych.

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni? | Radio Zachód

Minister Adam Niedzielski zapowiedział czasowy powrót nauki zdalnej. Poinformował, że uczniowie szkół podstawowych i średnich będą uczyć się w tym trybie w okresie poprzedzającym ferie świąteczne, czyli od 20 do 23 grudnia oraz po Nowym Roku. Do nauki stacjonarnej mają wrócić 10 stycznia. Żłobki i przedszkola będą pracowały między 20 grudnia a 9 stycznia bez zmian, czyli w trybie stacjonarnym.

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni? | Radio Zachód

Szef resortu zdrowia zapowiedział też obniżenie z 50 do 30 procent limitu liczby osób w pomieszczeniach zamkniętych i na imprezach. Limit będzie można przekroczyć, jeżeli przedsiębiorca czy organizator imprezy będzie mógł wykazać, że weryfikuje certyfikaty szczepień.

Obowiązek szczepień w mundurówce i służbie zdrowia

Od 1 marca nauczyciele, pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych będą podlegali obowiązkowi zaszczepienia się przeciw COVID-19. Minister poinformował, że „szczepienie, [będzie] wymagane jako warunek pojawienia czy spełnienia warunków pracy”.

Adam Niedzielski dodał, że dobiegają końca prace nad ustawą zezwalającą pracodawcom sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony.

„Jesteśmy już blisko finiszu” – wskazał minister.

Podkreślił, że w nowa wersja ustawy zawiera zapis mówiący, że przełożony pracownika ma prawo oczekiwać od niego okazania wyniku testu na koronawirusa, a nie jedynie certyfikatu szczepień, jak pierwotnie planowano.

„Stawiamy na testy”

– powiedział minister.

Dodał, że w ustawie zapisano, że wszystkim pracownikom – obywatelom polskim – będą przysługiwały darmowe testy. Minister podkreślił, że regulacja ma na celu – jak ujął – „budowanie bezpiecznego środowiska pracy”.

Jakich miejsc dotknie zmniejszenie limitów obłożenia?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska doprecyzował, że zmniejszenie od 15 grudnia limitów miejsc w pomieszczeniach zamkniętych dotyczy restauracji, barów, hoteli, kin, teatrów, kościołów i obiektów sportowych. Podkreślił, że limity te będzie można przekroczyć pod warunkiem, że osoby zaszczepione zostaną zweryfikowane przez podmiot prowadzący dany obiekt.

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni? | Radio Zachód

Zamknięte dyskoteki, kluby i sale taneczne. W kinach zakaz konsumpcji

Waldemar Kraska dodał, że od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i sale taneczne, a w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. W dniach 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać najwyżej 100 osób, nie licząc zaszczepionych. Limit miejsc w środkach transportu zbiorowego zostanie od przyszłej środy ograniczony do 75 procent.

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni? | Radio Zachód

Od 15 grudnia zostaną też wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników chorujących na Covid-19 bez względu na to czy mają oni certyfikat covidowy, czy nie. Jak mówił wiceszef resortu zdrowia, test ma weryfikować, czy dana osoba także jest zakażona.

Od 15 grudnia więcej obostrzeń sanitarnych. Co się zmieni? | Radio Zachód 

Od przyszłej środy osoby przybywające z krajów spoza strefy Schengen będą musiały mieć test na COVID-19 wykonany nie wcześniej, niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Waldemar Kraska dodał, że tak jak obecnie testy PCR i antygenowe będą traktowane jako równoważne.

Podobnie jak teraz osoby przybywające do Polski będą poddawane kwarantannie. Ósmego dnia po przylocie muszą wykonać kolejny test. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w granicach Unii Europejskiej są zwolnione z kwarantanny.

Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat od połowy grudnia

Wiceminister Waldemar Kraska potwierdził, że od połowy grudnia rozpocznie się szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia.

Tłumaczył, że „ostatnie informacje, które napływają z naszych szpitali, pokazują, że właśnie młodzi ludzie, dzieci także chorują na COVID-19 i ten przebieg zachorowania jest bardzo ciężki”.

„Dlatego będziemy promować te szczepienia właśnie dla tej grupy wiekowej”

– podkreślił wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ma wprowadzić plan promocji szczepień na COVID-19 .

Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwszą partię szczepionek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5 – 11 lat Polska ma otrzymać 13 grudnia.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku