°C

Czechy: część podróżnych zwolniono z obowiązku wypełniania formularza wjazdowego

Fot. Twenty20
 

Od dziś osoby przyjeżdżające do Czech nie są zobowiązane do wypełniania formularza wjazdowego. Dotyczy to jednak tylko podróżujących transportem indywidualnym. Wprowadzone w związku z pandemią formularze nadal obowiązują przyjeżdżających do kraju transportem zbiorowym.

Zmiana w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia wynika z orzeczenia Sądu Miejskiego w Pradze. Uznał on, że w przypadku podróżujących transportem indywidualnym formularz nie zawiera danych istotnych w śledzeniu kontaktów z osobami zakażonymi koronawirusem. Jest on w związku z tym nieuzasadnioną ingerencją w prawo do prywatności.

Formularz wjazdowy obowiązuje nadal osoby przyjeżdżające transportem zbiorowym, także z krajów niskiego ryzyka epidemicznego. Resort zdrowia powołał się w uzasadnieniu na pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek wystąpienia w Czechach wariantu omikron. Wykryto go u kobiety powracającej z Namibii, będącej wówczas na liście państw niskiego ryzyka. Jak podaje ministerstwo, formularze pozwoliły dotrzeć do pozostałych pasażerów lotu.

Osoby przyjeżdżające do Czech z krajów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka, wśród których jest obecnie Polska, muszą wykonać test na koronawirusa pomiędzy piątym a siódmym dniem pobytu. Dodatkowy test przed wjazdem do Czech dotyczy podróżujących transportem zbiorowym. Testy nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców, a także przyjeżdżających na czas nieprzekraczający jednej doby.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku