°C

„Francja skręca w prawo”. Francuskie media o kampanii wyborczej

fot. www.pixabay.com
 

"Francja skręca w prawo" - oceniają francuscy publicyści komentujący weekendowe wydarzenia polityczne związane z kampanią prezydencką. Uwaga mediów skupia się na niedzielnym, pierwszym wiecu wyborczym publicysty Erica Zemmoura oraz na sobotnim zwycięstwie przewodniczącej regionu Paryża Valérie Pécresse w prawyborach centroprawicowej partii Republikanie. Komentatorzy podkreślają, że kandydaci prawicy i narodowców prześcigają się w radykalnych propozycjach.

„Francja skręca w prawo z pełną prędkością”

– stwierdził w komentarzu redakcyjnym naczelny tygodnika „Le Point” Jérôme Béglé.

„Wszystko wskazuje na to, że poglądy, które jeszcze dziesięć lat temu były uznawane za skrajnie prawicowe, są dziś akceptowalne”

– zauważył redaktor „Le Point”, odnosząc się do programu wyborczego Erica Zemmoura.

Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciem ⬇

"Francja skręca w prawo". Francuskie media o kampanii wyborczej | Radio Zachód

⬆ Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Publicysta obiecuje deportację nielegalnych migrantów oraz walkę z tak zwanym „islamo-lewactwem” i ideologią LGBT. Francuskie media uznały, że pierwszy wiec wyborczy Zemmoura w którym uczestniczyło około 15 tysięcy osób, był „pokazem siły”.

„Le Figaro” pisze z kolei o „odrodzeniu” prawicy po zwycięstwie Valérie Pécresse w prawyborach centroprawicy. Redaktor naczelny gazety stwierdził, że kandydatka może wygrać wybory prezydenckie, jeżeli stanie w obronie prawicowych wartości.

Najnowsze sondaże wskazują jednak, że wśród prawicowych kandydatów największe szanse na wejście do drugiej tury wciąż ma liderka narodowców Marine Le Pen. W finale zmierzyłaby się z urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem.

"Francja skręca w prawo". Francuskie media o kampanii wyborczej | Radio Zachód

⬆ Fot. PAP/Marcin Obara


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku