°C

Morawiecki: Tworzenie państwa europejskiego niebezpieczną utopią

Fot. PAP/Marcin Obara
 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tworzenie jednego państwa europejskiego jest niebezpieczną utopią. Stwierdził, że nie można konstruować takiego systemu wyłącznie na postawie narzędzi prawniczych i poszerzenia kompetencji poszczególnych instytucji.

Szef rządu uczestniczył w konferencji poświęconej przyszłości Unii Europejskiej, która odbywała się w Warszawie z inicjatywy polskiej delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska występuje z bardzo konkretną propozycją ponownego przyjrzenia się architekturze prawnej Unii Europejskiej. Wskazał, że analiza ta powinna nastąpić z trzech punktów widzenia: kulturowo-tożsamościowego, gospodarczego i polityczno-państwowego.

Mateusz Morawiecki mówił, że strefa euro nie jest optymalnym obszarem walutowym. Stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z kolizją woli politycznej pewnych elit z twardą rzeczywistością gospodarczą, co może stanowić coraz większą przeszkodę w dalszej integracji strefy euro i Unii Europejskiej.

Jego zdaniem pogłębiona integracja idąca w kierunku integracji instytucjonalnej, walutowej, finansowej i gospodarczo-inwestycyjnej, która ma się odbywać się tylko na zasadzie teoretycznych założeń, a jednocześnie idzie w poprzek gospodarczym procesom, jest drogą donikąd. Dodał, że konsekwencją takiej integracji będzie poważny kryzys gospodarczy.

Uczestnicy konferencji rozmawiali na temat przyszłości Europy i reformy Unii Europejskiej. W dyskusji brało udział kilkunastu ekspertów z Polski i z zagranicy. Wśród nich m.in. były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, europosłowie Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski i poseł do Kongresu Deputowanych Hiszpanii profesor Francisco Jose Contreras.

CZYTAJ TAKŻE: Chcemy Unii Europejskiej ojczyzn, suwerennych krajów, suwerennych rządów; stawiamy na to, żeby w UE większe prawo i więcej głosów mieli obywatele, a nie technokraci – mówił w sobotę europoseł PiS Tomasz Poręba w przerwie spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Warszawie więcej

„Chcemy UE suwerennych ojczyzn, suwerennych krajów”


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku