°C

Biblioteczne cymelia na jubileuszowej wystawie na UZ

Fot.: A. Steciąg
 

Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza", jedna z rozprawa Marcina Lutra, XVII - wieczna mapa obu Ameryk czy status Bractwa Kurkowego w dawnym Grunbergu i starodruki z rycinami polski władców - to tylko niektóre z unikatowych zbiorów, jakie znajdują się w magazynach Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Cześć z nich można już oglądać na wystawie pod nazwą "Skarby Biblioteki UZ", przygotowanej z okazji jubileuszu 20-lecia zielonogórskiej uczelni.

Ewa Nodzyńska z działu zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśla, że uczelnia już od lat 70-tych gromadziła tzw. cymelia, czyli bibliograficzne unikaty.

Jak zaznacza, w ich magazynach jest obecnie ponad 23 tysiące takich dokumentów, a te najważniejsze prezentowane są na jubileuszowej wystawie w holu biblioteki na kampusie B:

Ewa Nodzyńska przypomina, że większość zbiorów specjalnych zgromadzonych w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego została już zdigitalizowana i jest dostępna na stronach internetowych Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej:

Większość zbiorów specjalnych biblioteki uniwersyteckiej w Zielonej Górze to własność uczelni, która kupowała je m.in. w największych antykwariatach w całej Polsce.

– Niektóre z nich współpracują z nami od lat, wyszukując cymeliów związanych z Zieloną Górą czy Ziemią Lubuską – przyznaje Ewa Nodzyńska:

Dodajmy, że współautorem wystawę „Skarby Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego” jest prof. Krzysztof Benyskiewicz. Ekspozycję będzie można oglądać w godzinach pracy biblioteki do połowy marca.

 

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku