°C

MON: kolejny raz nasze służby zostały obrzucone kamieniami

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
 

Wczoraj nasze służby zostały po raz kolejny obrzucone kamieniami przez Białorusinów - napisało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pod wpisem zamieszczony jest film, na którym widać jak zza zasiek ktoś oślepia naszych funkcjonariuszy i żołnierzy zielonym laserem. W stronę naszych rzucane też są różne przedmioty.

Film opatrzony jest komentarzem: „Z takimi sytuacjami polscy żołnierze i funkcjonariusze muszą mierzyć się niemal każdego dnia. Wczoraj nasze służby zostały po raz kolejny obrzucone kamieniami przez Białorusinów. Sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Tokary” – napisało MON.

Ostatniej doby zanotowano 134 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 33 postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy za pomocnictwo w przekraczaniu granicy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku