°C

Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych
 

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka - to laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021.

W dziedzinie „Obraz” Nagrodę Mediów Publicznych przyznała Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa w kategorii „Słowo”. Rozgłośnie regionalne radia publicznego po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną „Idea”. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio.

Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum”.

Statuetka w kategorii Słowo powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej „za wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa”. Jest ona autorką zbiorów reportaży „Stypa”, „Poprawiny”, „Parszywa sytuacja” i „Jaworowe dzieci” oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.  Nagrodą w dziedzinie Obrazu uhonorowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę „Sprawy dla reportera” Elżbietę Jaworowicz za „inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem”.

Z kolei w kategorii Idea nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek dotyczących współczesnej historii Polski Piotrowi Semce.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. 

Krzysztof Czabański podkreślił, że nominowani do nagród, „to wybitne postacie naszego życia szeroko pojętej kultury”. Niezależnie od tego, kto będzie laureatem, gratuluję wszystkim tym, którzy znaleźli się w gronie kandydujących do tego najwyższego lauru” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN).

Przypomniał, że „zaczynaliśmy od dwóch kategorii przed laty z Andrzejem Urbańskim jako ówczesnym prezesem Telewizji Polskiej – literatura i muzyka”. „Te kategorie są kontynuowane – chociaż literatura pod nazwą +Słowo+, jest pojęciem szerszym” – dodał. Czabański wskazał, że po wznowieniu nagród doszła jeszcze kategoria „Obraz”, a od tego roku kategoria „Idea”. „Dziękuję spółkom mediów publicznych za to, że się dogadały, choć każda jest autonomiczna i nie jest to proste – i kontynuują te nagrody” – powiedział.

„Wręczenie tych nagród to święto kultury polskiej, to hołd – nie waham się użyć tego słowa – jaki media publiczne składają kulturze polskiej i twórcom kultury polskiej” – podkreślił Czabański.

„Chciałbym się z Państwem podzielić pewnym wspomnieniem, ponieważ z niego płynie przesłanie na przyszłość i dobrze by było, gdyby ono towarzyszyło nam przy następnych galach mediów publicznych, przy dalszych nagrodach – aby to było przesłanie +na zawsze+ dla tych nagród” – mówił przewodniczący RMN. Jak wyjaśnił, te nagrody „zrodziły się z rozmowy trzech panów” – Janusza Kurtyki, ówczesnego prezesa Instytut Pamięci Narodowej, Andrzeja Urbańskiego, wówczas prezesa Zarządu Telewizji Polskiej i jego samego, ówcześnie szefa Polskiego Radia. „We trzech rozmawialiśmy i mówiliśmy o konieczności wyjścia do twórców polskiej kultury z podziękowaniem, z zachętą, z uświadomieniem wszystkim, że kultura jest podstawą dla mediów publicznych, że bez kultury nie ma tych mediów, a dzięki mediom publicznym kultura może się w Polsce rozwijać, kultura jest naszą przyszłością” – podkreślił Czabański.

„Ta gala – jak i każda poprzednia i każda następna – będzie wyrazem pamięci i wdzięczności wobec Janusza Kurtyki i Andrzeja Urbańskiego, których już z nami nie ma. Pamiętajmy o ich dokonaniach – nie tylko tych związanych z z nagrodami, bo dużo dobrego wnieśli do życia publicznego w Polsce” – zaapelował Krzysztof Czabański.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku