°C

Kucharz i dyrektor banku idą do wojska!

foto: 12WBOT
 

Dyrektor banku, nauczyciel, urzędniczka i tapicer. Co ich łączy? To rekruci, którzy postanowili sprawdzić się w służbach mundurowych. Taką możliwość daje 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, która swoim zasięgiem obejmuje województwo wielkopolskie i lubuskie. Mury jednostki w Skwierzynie 16 dni temu przekroczyło prawie 70 śmiałków. Każdego dnia uczyli się żołnierskiego rzemiosła m.in taktyki,  komend, strzelania z broni. Cykl szkoleniowy zakończył  kilkunastogodzinny egzamin na poligonie w warunkach bojowych. 

 –  Na kandydatów czekały konkretne zadania do wykonania – mówi porucznik Krzysztof Ciupak, który odpowiadał za  finalny egzamin  dla rekrutów.  

Jednym z zadań było założenie maski przeciwgazowej na czas. Ważne były także zasady bezpieczeństwa.

Kandydatki na żołnierki Wojsk Obrony Terytorialnej podkreślają, że zadania są wymagające, ale taryfy ulgowej dla kobiet nie ma. Jedno z zadań polegało na ewakuacji rannego kolegi z pola walki. 

Dowódca batalionu WOT w Skwierzynie podpułkownik Artur Filipowicz zaznacza, że służba w strukturach wojskowych to wymagające przedsięwzięcie, ale także furtka do zdobycia nowych umiejętności i kompetencji. Jednostka współpracuje m.in z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. 

Jak dodaje pułkownik do WOT wstępują osoby w różnym wieku, ale i pracujące w różnych zawodach. 

Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu, przyszli żołnierze WOT  już w najbliższą sobotę w Skwierzynie złożą uroczystą przysięgę. 

Posłuchaj relacji: 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku