°C

Czeka nas zimny tydzień. Rano drogi śliskie, a w górach śnieg

Fot. Envato
 

Arktyczny chłód będzie docierać do naszego kraju w tym tygodniu. W górach spadnie śnieg - poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W północno-zachodniej Polsce może spaść marznący deszcz powodujący gołoledź - ostrzega w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał w związku z tym alerty pierwszego stopnia, które będą obowiązywać w nocy na terenie pięciu województw.

Jak prognozuje IMGW, od 22 do 28 listopada będzie zimno, a w rejonach podgórskich i na północy kraju przejściowo może również pojawić się aura typowo zimowa. Miejscami popada mokry śnieg lub śnieg z deszczem. Noce będą chłodne, miejscami z lekkim mrozem do około -3 stopni Celsjusza.

Nad kraj szybko napływa powietrze polarne morskie, które już nad ranem we wtorek zacznie wypierać zimno z okolic Grenlandii. Jak to zwykle bywa w sytuacjach wymiany mas powietrza nad naszym krajem, można spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Tym razem na północy kraju mogą lokalnie wystąpić marznące opady deszczu powodujące gołoledź.

W poniedziałek będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju i na wybrzeżu, wystąpią przelotne opady deszczu. Na północy oraz w obszarach podgórskich możliwe okresami opady deszczu ze śniegiem, a w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 7 stopni na południowym zachodzie i południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W kolejnych dniach tygodnia przeważać będzie pogoda pochmurna z okresowymi większymi przejaśnieniami.

We wtorek na północy i w centrum spadnie słaby deszcz, a na północnym wschodzie przelotny śnieg i śnieg z deszczem. W środę słaby deszcz tylko na wybrzeżu. Czwartek w całym kraju przejściowo bez opadów. W piątek miejscami deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. W sobotę deszcz tylko nad morzem.

Temperatura powietrza w nadchodzącym tygodniu nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Najcieplej w całym kraju może być w połowie tygodnia. W środę rano temperatura na przeważającym obszarze wyniesie od 0 do 5 stopni, lekki mróz jedynie na Podhalu. W trakcie dnia termometry wskażą od 4 stopni na Suwalszczyźnie do 10 nad morzem.

Wiać będzie słaby i umiarkowany wiatr, z kierunków zachodnich i południowych.

Niedziela zapowiada się pochmurno z opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu oraz porywistym wiatrem.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku