°C

Senator USA blokuje nominacje ambasadorskie. Chce sankcji na Nord Stream 2

Fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS
 

Republikański senator Ted Cruz blokuje zatwierdzenie ambasadorów przez Senat USA. Domaga się przywrócenia sankcji na gazociąg Nord Stream 2.

Jak dotąd amerykański Senat zatwierdził kandydatury na ambasadorów w czterech krajach – Meksyku, Turcji, Australii i Nowej Zelandii (plus ONZ i Światowy Program Żywnościowy). Na tym samym etapie prezydentury Donald Trump miał zatwierdzonych 22 kandydatów.

W tej chwili USA nie mają ambasadorów między innymi w Unii Europejskiej, NATO, Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Korei Południowej, Brazylii, Australii, Arabii Saudyjskiej i Indiach.

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz sprzeciwia się jednak zatwierdzaniu nominacji w przyspieszonej procedurze „jednomyślnej zgody” stosowanej wobec niekontrowersyjnych kandydatów. Oznacza to, że choć formalnie nie jest wstanie zablokować procesu nominacji to może go znacznie spowolnić.

Według amerykańskich mediów z powodu sprzeciwu w całym Departamencie Stanu nieobsadzonych jest kilkadziesiąt stanowisk. Republikański senator jako powód utrudniania nominacji ambasadorskich podaje rezygnację przez prezydenta Joe Bidena z części sankcji na Nord Stream 2 i domaga się objęcia nimi wszystkich podmiotów biorących udział w budowie i obsłudze gazociągu.

Demokraci krytykują Teda Cruza zarzucając mu, że wkracza w uprawnienia rządu, do którego należy prowadzenie polityki zagranicznej.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku