°C

Wiceminister Horała: Wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej nie obowiązuje

 

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazujący zapłatę miliona euro dziennie nie obowiązuje.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia wiceminister wyjaśniał, że TSUE nie ma kompetencji, by ingerować w polski wymiar sprawiedliwości, ponieważ w traktatach europejskich nie przekazano żadnej instytucji unijnej kompetencji do organizacji wymiaru sprawiedliwości w krajach Wspólnoty.

„Tej kompetencji po stronie europejskiej nie ma. Nie mogą sobie same kompetencji wymyślać i dodawać”

– mówił wiceminister Marcin Horała.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie za niewykonanie orzeczenia, w którym TSUE nakazał niestosowanie przepisów krajowych odnoszących się m.in. do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego.

Kara będzie naliczana za każdy dzień, w którym orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości nie zostanie wykonane, albo do czasu ostatecznego wyroku w tej sprawie. O nałożenie kar wnioskowała Komisja Europejska.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku