°C

Średniowieczny krzyż pokutny znaleziony w Henrykowie

fot. UM Szprotawa
 

W Henrykowie koło Szprotawy jeden z mieszkańców znalazł tzw. krzyż pokutny. To średniowieczny artefakt, który w tamtych czasach stanowił jeden ze sposobów zadośćuczynienia za popełnione przestępstwo. Takie znalezisko to niezwykła rzadkość, tym bardziej, że henrykowski krzyż nie figurował w literaturze.

– Mieszkaniec natknął się na znalezisko przy porządkowaniu swojego podwórka. Od razu podejrzewał, że może to być coś ważnego – mówi Maciej Boryna, społeczny opiekun zabytków ze Szprotawy.

O znalezisku powiadomiony został wojewódzki konserwator zabytków. Krzyż pokutny, czy też raczej krzyż pojednania, wedle średniowiecznego prawa fundowany był przez rycerza bratobójcę i stawiany na miejscu zbrodni. Nie rzadko na krzyżu wyryto narzędzie zbrodni i datę zdarzenia.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku