°C

Pod Szprotawą znaleziono pochówki wojenne

UM Szprotawa
 

W Wiechlicach pod Szprotawą odkryto podobozy i pochówki jenieckie z II wojny światowej. Dotychczas wiedzieliśmy jedynie, że hitlerowskie Niemcy na terenie bazy lotniczej Szprotawa przetrzymywały pod gołym niebem żołnierzy radzieckich. Według relacji naocznych świadków, do masowych mordów na jeńcach miało dojść na terenie rezerwatu Buczyna Szprotawska. Do tej pory nie było jednak potwierdzenia tych informacji w dokumentach.

– Tymczasem do urzędu miejskiego w Szprotawie zgłosił się Jarosław Tomczak, zajmujący się historią i ochroną miejsc pamięci. Badacz ten dotarł do oryginalnych niemieckich dokumentów dowodzących, że na terenie szprotawskiego lotniska pochowano co najmniej 264 jeńców, najpewniej przy znanym już międzynarodowym cmentarzu jenieckim z I wojny światowej – informuje Maciej Boryna z urzędu miejskiego w Szprotawie.

Od teraz rodziny pomordowanych będą miały możliwość pozyskania informacji o krewnych i zapalenia znicza w miejscu kaźni. Władze Szprotawy zamierzają urządzić w Wiechlicach Park Narodów.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku