°C

Mija 7 miesięcy od aresztowania Andżeliki Borys

Fot. Grzegorz Kornijów / oktaryna.pl, CC BY 2.5 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10708262
 

Dziś mija (23.10) 7 miesięcy od aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi . Andżelika Borys jest przetrzymywana w ciężkich warunkach w areszcie więziennym w podstołecznym mieście Żodzinie .

Kilka dni temu w celi łagru spędziła urodziny.

Andżelika Borys znalazła się w areszcie w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Białoruskie służby postawiły jej zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Grozi za to kara do 12 lat więzienia.

Maria Tiszkowska, polska aktywistka z Wołkowyska która była aresztowana z tego samego powodu i w areszcie spedziła dwa miesiące mówi, że nie można zapominać losu prezes Związku Polaków.

„Andżelika Borys potrafiła w tak trudnych warunkach jakie panują na Białorusi utrzymać największą polską organizację Związek Polaków na Białorusi który liczy ponad 20 tysięcy członków . Za to wszystko ją bardzo kochamy. Teraz ona jest w więzieniu niesprawiedliwie oskarżona”

– mówi Maria Tiszkowska. 

A areszcie w Żodzina jest również przetrzymywany polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut. Białoruskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka uznały aresztowanych liderów Związku Polaków za więźniów politycznych.


CZYTAJ TAKŻE: Prezes Domu Białoruskiego w Warszawie Aleś Zarembiuk powiedział, że Unia Europejska do dziś nie stworzyła żadnego programu pomocy dla Białorusinów represjonowanych w swoim kraju. W wywiadzie dla rozgłośni Euroradio podkreślił, że polski rząd jako jedyny zorganizował program pomocy dla Białorusinów, którzy znaleźli się w potrzebie więcej

 

Zarembiuk: Polski rząd jako jedyny zorganizował pomoc dla Białorusinów


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku