°C

Premier Morawiecki podsumował obrady Rady Europejskiej

Fot. PAP/Marcin Obara
 

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że ceny energii oraz kryzys na rynkach energetycznych i gazowych były najważniejszymi tematami poruszanymi podczas obrad Rady Europejskiej w Brukseli.

Według szefa polskiego rządu kryzys ten to skutek nadmiernej zależności od Rosji i Gazpromu oraz spekulacji na rynku uprawnień do emisji CO2.

„Polska mocno wskazywała na konieczność przeprowadzenia badania dotyczących działań Gazpromu, które mogą prowadzić do monopolizacji rynku. Domagaliśmy się działań prowadzących do obniżenia cen gazu. Walczyliśmy o to, aby Komisja Europejska uwzględniła możliwość budowy elektrowni gazowych i nuklearnych, które byłyby paliwem przejściowym przez kolejne 15-25 lat”

– napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

 

Zakończona dzisiaj Rada Europejska w Brukseli była poświęcona trzem zasadniczym tematom. Najważniejszy z nich to ceny…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 22 października 2021

Zakończona dzisiaj Rada Europejska w Brukseli była poświęcona trzem zasadniczym tematom. Najważniejszy z nich to ceny…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 22 października 2021

W trakcie zakończonych dziś obrad poruszono również temat migracji, a szef rządu przedstawił sytuację na wschodniej granicy Polski. Jego stanowisko, mówiące o tym, że zewnętrzne granice UE muszą być należycie chronione, zostało przyjęte przez większość państw unijnych.

Obradujący w Brukseli przywódcy krajów Wspólnoty rozmawiali również o kwestii praworządności. 

„Polska nie ma problemów z praworządnością – ale niektóre państwa niewłaściwie rozumieją nasze reformy. Wielu innych przywódców państw mówi, że ten spór musi znaleźć ujście w dyskusji i określeniu na powrót ram działania wspólnoty”

– napisał w mediach społecznościowych premiera Mateusz Morawiecki.

Podkreślił również, że Polska jest krajem, który wierzy zarówno w Unię Europejską, jak i we wspólnotę transatlantycką, a Polacy należą do jednych z najbardziej proeuropejskich narodów.

„Unia nie jest jednak państwem, lecz organizacją, a zakres jej kompetencji i działania jest ściśle określony w traktatach. Zdaję sobie sprawę, że niekiedy trzeba o tym przypominać”

– dodał szef polskiego rządu.

Kwestie migracyjne zdominowały piątkowe obrady prezydentów i premierów 27 państw członkowskich UE. Unijni przywódcy potępili ataki hybrydowe na granice Wspólnoty i zaapelowali o szybkie sankcje wobec białoruskiego reżimu. Wezwali też Komisję Europejską do sfinansowania działań na trasach migracyjnych.

- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku