°C

Ponad 900 interwencji w Lubuskiem! Połamane drzewa i konary

Fot. Małgorzata Sawoch
 

Strażacy w Lubuskiem walczą od rana z wichurami. Do godziny 19.30 odnotowano już 910 interwencji. Dotyczyły one połamanych konarów i drzew oraz zablokowanych dróg.

Dane z godziny 19.30

910 zdarzeń związanych z silnym wiatrem w Lubuskiem. O najnowszych danych i bieżących działaniach straży pożarnej w związku z wichurami poinformował w wiadomościach Radia Zachód st. kpt. Dariusz Szymura:

Dodajmy, że skutki wichur jeszcze mocniej odczuli mieszkańcy województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. W każdym z tych regionów liczba interwencji przekroczyła ponad 1,5 tysiąca. Na Dolnym Śląsku w związku z silnym wiatrem życie straciły 4 osoby.

Dane z godziny 16.30

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłasza alert dla kolejnych województw. Ma to związek z silnym wiatrem w całym kraju. W Lubuskiem porywy sięgają nawet stu kilometrów na godzinę. Do godziny 16.00 w naszym regionie lubuscy strażacy odebrali ponad 700 zgłoszeń o połamanych drzewach i konarach, które blokują drogi, gałęzie  spadły także na samochody i domy.

Jak mówi w rozmowie z Radiem Zachód Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, sytuacja w poszczególnych regionach pogorszyła się, stąd alert dla kolejnych województw.

Jak dodaje Damian Duda wiatr może uszkodzić linie energetyczne, a powalone drzewa mogą zagrażać naszemu dobytkowi. 

Jak przekazał nam Dariusz Szymura, rzecznik lubuskich strażaków, w Lubuskiem liczba interwencji w ciągu dwóch godzin podwoiła się. Obecnie to 700 zgłoszeń. Jedna osoba, zielonogórzanka została ranna. Na mieszkankę Zielonej Góry spadła gałąź, ranna kobieta trafiła do szpitala.

Dane z godziny 12.00

Gorzowscy funkcjonariusze wyjeżdzali m.in. na Szczecińską, Czereśniową, Fabryczną czy do Deszczna i Brzozowca. Najpoważniejsze zdarzenia miały miejsca na Poznańskiej i Teatralnej. W tym pierwszym miejscu drzewo spało na samochód. Na Teatralnej przewrócone drzewo uszkodziło 3 zaparkowane tam auta. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mówi bryg. Bartłomiej Mądry oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej:

Do godziny 13.30 odnotowano ponad 400 interwencji. Dotyczyły  one połamanych konarów i drzew oraz zablokowanych dróg. O szczegółach mówi Dariusz Szymura, rzecznik lubuskich strażaków

 Lubuszanie w rozmowie z naszą reporterką Małgorzatą Sawoch podkreślają, że informacje o silnym wietrze pojawiły się już wcześniej. 

 Jak wygląda sytuacja w powiecie strzelecko-drezdeneckim, o tym w relacji Adama Króla.

Arkadiusz Kaniak z zielonogórskiej straży prosi kierowców o ostrożną jazdę.

A co zrobić, gdy połamane drzewo  zablokuje przejazd? Z pomocą przyjdą strażacy.

Do godziny 13.00 w powiecie strzelecko – drezdeneckim straż pożarna wyjeżdżała ponad 20 razy. O sytuacji opowiada kpt. Paweł Kaczmarczyk oficer prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Strzelcach Krajeńskich

Czy wiatr utrudnia nam dziś funkcjonowanie?  Adam Król rozmawiał z mieszkańcami Dobiegniewa.

Trudna sytuacja była także w powiecie żagańskim.
– W ciągu trzech godzin strażacy otrzymali czterdzieści wezwań – mówi młodszy brygadier Paweł Grzymała z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej:

Mieszkańcy  Żagania mówią, że dawno nie było tak silnych porywów wiatru:

Wciąż pojawiają się nowe informacje o powalonych drzewach i utrudnieniach w ruchu. Skutki wichur są odczuwane również w Świebodzinie, tu mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Jak mówili, z domu lepiej nie wychodzić bez większej potrzeby, zwłaszcza wieczorem :

Utrudnienia są także na kolei

Utrudnienia na trasie kolejowej Szczecin – Kostrzyn. Powalone na torach drzewa uniemożliwiają przejazd. Taka sytuacja pojawiła się w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim.

Służby dyżurne PKP wysłały składy inną trasą oraz zorganizowały komunikację zastępczą.

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku