°C

IPN wyjaśnia sprawę więźniów politycznych z lat 50.

IPN
 

IPN wszczął śledztwo w sprawie domniemanej zbrodni komunistycznej, do której miało dochodzić w latach 1952-1958 w Międzyrzeczu-Obrzycach.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie zamykali w szpitalu psychiatrycznym działaczy antykomunistycznych organizacji. Strażnicy i personel mięli też znęcać się nad więźniami politycznymi przetrzymywanymi w placówce.

Wiktor Augustowski ze Związku Byłych Więźniów Politycznych w Zielonej Górze mówi, że chodzi o ustalenie sprawców:

Kombatanci przyznają, że wszystkich okoliczności sprawy być może nie uda się ustalić:

IPN ustalił do tej pory, że w szpitalu w Międzyrzeczu-Obrzycach przetrzymywano więźniów politycznych z ówczesnego województwa zielonogórskiego, ale także z Wrocławia i Poznania.

Osoby posiadające informacje w tej sprawie mogą kontaktować się z:

  • Gorzowska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Jagiellończyka 4, tel. 95 718 28 62
  • Zielonogórskie biuro Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, ul. Jedności 67, tel. 695 602 439

REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku