°C

Dyskutowali o dylematach moralnych w czasach komunizmu

FOT. Ireneusz Grzegolec
 

"Walka o sumienia Polaków. 1980 - 1989" - to tytuł konferencji naukowej, jaka odbyła się dzisiaj w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizatorami dyskusji byli Fundacja Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Jak zaznacza Marta Cielińska – Idziak z Civitas Christiana, to czwarta tego typu konferencja naukowa realizowana w ramach projektu pod nazwą „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu w latach 1933 – 1989”.

– To część naszej misji, jako fundacji i stowarzyszenia, a także efekt wieloletniej współpracy z zielonogórskim archiwum – dodaje Cielińska – Idziak:

Jednym z bohaterów dzisiejszej konferencji był m.in. ksiądz Bronisław Kotwica, o którym opowiadał ksiądz profesor Dariusz Śmieszchalski – Wachocz z Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego zdaniem, na przykładzie życia i działalności tego właśnie kapłana można przedstawić zmiany, które w latach 80-tych zachodziły w postawie wielu Polaków:

Dr Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, podkreśla, że w trakcie dzisiejszej konferencji często pojawiał się temat dylematów moralnych tamtych czasów, a także zmiany wrażliwości społecznej, jaką można było zaobserwować między 1980 a 1989 rokiem.

– W tym czasie w społeczeństwie zaszła widoczna zmiana w podejściu do drugiego człowieka oraz chęci pomagania – dodaje Dzwonkowski:

Dodajmy, że transmisja konferencji „Walka o sumienia Polaków. 1980 – 1989” jest już dostępna w serwisie You Tube. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Radio Zachód.

 

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku