°C

95 lat kończy „Kubuś Puchatek”, tytułowy bohater książki Alana A. Milne’a

Fot. Wikimedia
 

Dziś 95 lat kończy Kubuś Puchatek, tytułowy bohater powieści Alana Alexandra Milne'a.

Gdy 95 lat temu, 14 października 1926 roku, w Londynie ukazała się drukiem książka "Kubuś Puchatek", a później "Chatka Puchatka", rozpoczęła się międzynarodowa kariera pisarza oraz najbardziej znanego na świecie misia.

Książki o Kubusiu Puchatku, po angielsku "Winnie-the-Pooh", Alan Milne napisał z myślą o swoim kilkuletnim synu, któremu podarował na urodziny pluszowego misia. Syn pisarza Christopher Robin - Krzyś - został też jednym z bohaterów książek.

 

Dziś Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku już pokoleń. Książki o Kubusiu cechuje świetna znajomość dziecięcej psychiki i wnikliwe obserwacje. A postać bohatera o niezbyt smukłym brzuszku, który z ciekawością patrzy na świat, nie zapominając o „małym co nieco”, narysowana przez angielskiego malarza Ernesta Howarda Sheparda, jest rozpoznawana na wszystkich kontynentach.

95 lat kończy "Kubuś Puchatek", tytułowy bohater książki Alana A. Milne'a | Radio Zachód

Niedźwiedzica Winnie od której wziął nazwę Kubuś Puchatek. Fot. Manitoba Provincial Archives, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10561678

Przygody Misia o Bardzo Małym Rozumku, zamieszkującego Stumilowy Las, doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie, także w formie słuchowisk Polskiego Radia. Oto fragment audycji z 1984 roku w mistrzowskiej obsadzie: Mieczysław Voit i Wiesław Michnikowski:

Kubus Puchatek, wielki miłośnik miodu, uczepiony balonika wzbił się w powietrze, by dosięgnąć gniazda pszczół znajdującego się na dębie. W radiowym słuchowisku (1984) w roli Krzysia wystąpiła Anna Skaros, w roli Kubusia Puchatka – Wiesław Michnikowski:

W Polsce książki o Puchatku i jego przyjaciołach, jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Krzyś, są znane od 1938 roku, dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. I także dzięki niej ma on polskie imię Kubuś, dzieci w innych krajach znają go jako Winnie.
Imię Kubusia Puchatka noszą ulice w największych polskich miastach, między innymi w Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Tę w centrum Warszawy nazwali tak w połowie lat 50. XX wieku czytelnicy dziennika „Express Wieczorny”.

Autor „Kubusia Puchatka” Alan Alexander Milne jest również twórcą „Wierszy dla Krzysia”, wydanych w Polsce w 1957 roku, oraz dramatów, romansu i powieści „Tajemnica Czerwonego Domu”, którą Raymond Chandler uznał za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów.

Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku. Do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w ponad siedmiu milionach egzemplarzy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku