°C

Niemcy: ceny energii, żywności i usług rosną w ponadprzeciętnym tempie

Fot. Unsplash/Claudio Schwartz
 

Ceny żywności rosły we wrześniu w ponadprzeciętnym tempie 4,9 procent. W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny warzyw wzrosły o 9,2 procent, a produktów mlecznych i jaj o 5,5 procent. Ceny energii wzrosły o 14,3 procent. Ceny usług są wyższe o 2,5 procent - pisze w środę dziennik "Welt".

Ponadprzeciętnie szybko rosły również ceny takich dóbr konsumpcyjnych jak pojazdy (wzrost o 6,4 procent) oraz meble i oświetlenie (wzrost o 4,4 procent) – poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny.

Ceny usług rok do roku średnio były o 2,5 proc. droższe niż we wrześniu 2020 r. Wyraźnie droższe było utrzymanie pojazdów (plus 5,4 proc.), usługi instytucji społecznych (plus 5,0 proc.) oraz usługi w restauracjach (plus 3,6 proc.).

Podczas gdy ceny towarów wzrosły od września 2020 r. do września 2021 r. o 6,1 procent, to ceny produktów energetycznych są wyższe o 14,3 procent. Szczególnie mocno wzrosły ceny oleju opałowego (o 76,5 procent) i paliw (o 28,4 procent), a także gazu ziemnego (o 5,7 procent) i energii elektrycznej (o 2,0 procent).

W środę Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, potwierdził swoje wstępne szacunki z końca września, dotyczące stopy inflacji. Inflacja w Niemczech wyniosła we wrześniu 4,1 procent. Jest to najwyższa stopa inflacji od 28 lat. Ostatni raz inflacja była wyższa w grudniu 1993 r. i wyniosła 4,3 procent. W poprzednich miesiącach – lipcu i sierpniu – inflacja wynosiła jeszcze nieco poniżej czterech procent.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego głównymi motorami wzrostu cen były ceny energii i żywności: bez wzrostu cen w sektorze energetycznym stopa inflacji wyniosłaby tylko 3,1 procent, bez obu sektorów towarowych 2,9 procent.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku