°C

Centralny Port Komunikacyjny: zakończono prace przygotowawcze dot. ponad 1000 km linii kolejowych

Centralny Port Komunikacyjny, wizualizacja
 

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że do roku 2027 uruchomione zostaną pierwsze odcinki linii kolejowych i autostrad związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dzięki tym inwestycjom pociągi dotrą do wielu miejscowości obecnie nie posiadających dostępu do kolei.

Na antenie Programu 3. Polskiego Radia Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, podkreślił, że zakończone zostały prace przygotowawcze dotyczące ponad 1000 kilometrów linii kolejowych. Będą one częścią nowego systemu transportowego Polski opartego o lotnisko w Baranowie pod Łodzią.

„To będzie 1 800 kilometrów nowych linii kolejowych, pewnie zaledwie kilka procent osób będzie korzystać z nich, aby dojechać na lotnisko. To będą połączenia między miastami w Polsce, miedzy regionami. Mamy w Polsce ponad 400 miast w ogóle bez dostępu do kolei. Wiele z nich, dzięki realizacji tego programu, podłączymy do kolei”

– mówił wiceminister Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny położony w Baranowie pod Łodzią ma być największym w tej części Europy węzłem transportowym integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Budowa CPK oraz towarzyszącej mu infrastruktury ma kosztować około 35 miliardów złotych. Port lotniczy ma zostać uruchomiony w roku 2027.

Centralny Port Komunikacyjny: zakończono prace przygotowawcze dot. ponad 1000 km linii kolejowych | Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku