°C

 „Wszyscy jesteśmy katolikami…” czyli specjaliści od cudzych sumień w akcji.

fot.Pixabay

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 20.09.21

Między tytułowym hasłem rzucanym w przestrzeń tzw. debaty publicznej z wyraźnym politycznie bieżącym przechyłem, a historycznie ugruntowanym pojęciem „narodu katolickiego” (prof. Andrzej Nowak) istnieje przepaść głęboka, trudna wszak do precyzyjnego zakreślenia. Ostatnie zaś wzmożenia owych „specjalistów od cudzych sumień”, znających Ewangelię i nauczanie społeczne Kościoła (NSK)… z widzenia, wydaje się zjawiskiem charakterystycznym dla poziomu (?) tak debaty publicznej, jak ogólnej atmosfery, również wewnątrz wspólnoty Kościoła wynikającej z wielu dowolności (nie mylić z wolnością!) interpretacyjnych.

Formuła „święty Kościół, grzesznych ludzi” bynajmniej nie nowa, jest w istocie w swojej ogólności poddawana semantycznej manipulacji i nie ma w tym nic zgoła dziwnego. Toteż pojawiające się w formie swoistego etycznego szantażu hasła „miłosierdzia”, „sumienia katolickiego”, „miłości bliźniego”, a nawet „głodnych nakarmić” etc., wobec sytuacji stricte politycznych, a nawet geopolitycznych, czy też militarnych z bezpieczeństwem w tle, raczej zdumiewają niż gorszą. Te sofistyczne chwyty, również ad ignorantiam, podawane ochoczo przez tzw. „wolne (hm?) media” w otoczeniu manipulacji i fake newsów, a także stałych sensacji antykościelnych, antyklerykalnych i antykatolickich nie są wszak warte poważnych komentarzy, podobnie jak brednie jakiegoś knajaka ze Szczecina, czy neokatolikaz Sopotu.

Poziom, bowiem enuncjacji owych „zatroskanych o Kościół”, Jego ochotniczych przyjaciół i reformatorów kojarzy mi się raczej ze szkolnym sofizmatem, który postaram się tu przytoczyć skrótowo. Oto katecheta stwierdził, że Pan Bóg jest wszędzie, na to dowcipny Jasio zapytał, czy u Kowalskiego w piwnicy też. Oczywiście, że też odparł katecheta. A wcale nie! – zatriumfował Jasio, bo Kowalski nie ma piwnicy. No właśnie. Natomiast poważnie już kończąc ten kościelno-katolicki felietonowy wątek,  w którym usiłowałem nieco uporządkować tę skomplikowaną ze wszech miar materię („Kościół katolicki dziś” i „Katolicy dziś”) chcę polecić Państwu kilka znakomitych lektur. Lektur, które w sposób merytoryczny i intelektualnie pogłębiony rzucają światło na zagadnienia związane z Kościołem i wiarą, syntezą wiary i rozumu i, kulturą i cywilizację chrześcijańską, ale też… myślą polityczną w sensie najszerszym, autorstwa wybitnych znawców owych zagadnień,profesorów: Grzegorza Kucharczyka*1, Wojciecha Roszkowskiego*2 i Andrzeja Nowaka*3.Zatem, miłej lektury.

*1 G. Kucharczyk, Katedra i Uniwersytet. O kryzysie nadziei i chrześcijańskiej cywilizacji.

*G. Kucharczyk, Odsiecz z Nieba. Prymas Wyszyński o rewolucji.

*2 W. Roszkowski, Świętości, upadki i nawrócenia. Historia chrześcijaństwa. T.1 i 2

*3 A. Nowak, Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej.

tekst: Andrzej Pierzchała
foto: Pixabay


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku