°C

Wśród nowozakażonych tylko 0,9 proc zaszczepionych

Fot. PAP/Zofia Bichniewicz
 

Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc.; średnia zajętość łóżek covidowych w kraju wynosi 17 proc. W województwo podkarpackim i lubelskim, gdzie jest najniższy poziom wszczepienia w Polsce, ta wielkość przekracza 30 proc. - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef MZ mówiąc o strukturze zachorowań zaznaczył, że „tej chwili dominującą grupą, jeśli chodzi o zakażenia, są osoby poniżej 70 roku życia”.

„W grupie osób powyżej 70 roku życia mamy jedynie 12 proc. nowych zakażeń” – poinformował szef MZ. Zwrócił uwagę, że w tej grupie jest najwyższy w Polsce poziomem zaszczepienia – „sięga on blisko 80 proc.”.

Powiedział, że biorąc pod uwagę skalę zakażeń, obecna sytuacja jest analogiczna do tej, jaka była jak w maju – tak samo jak wówczas jest każdego dnia już ponad 600 zakażeń. Różnica jest natomiast taka, że „mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów. W maju, kiedy mieliśmy odczynienia z tą samą liczbą zakażeń, liczba zgonów wynosiła ok. 100. W tej chwili tych zgonów mamy mniej, niż 10, średnia tygodniowa wynosi 9” – poinformował Niedzielski. Wyjaśnił, że jest to efekt szczepień.

Zaznaczył, że „wskaźnik R wynosi obecnie 1,25”. „W ostatni czasie ma on stabilny poziom 1,26-1,25. To oznacza, że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego” – powiedział.

Mówiąc o średniej zajętości łóżek szpitalnych szef MZ poinformował, że nagorzej sytuacja wygląda w województwie lubelskim i podkarpackim, które też mają najniższy poziom wyszczepienia.

Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6140 łóżek i 596 respiratory.

„Średnia zajętość łóżek z covidem kraju wynosi 17 proc., zaś „w woj. lubelskim i podkarpackim te wielkości przekraczaj 30 proc.” – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że „w skali kraju dzienny przyrost hospitalizacji wynosi 50 osób. „Prognozujemy, że mniej więcej do połowy października będziemy mieli zapełnione 3 200 łóżek” – zapowiedział szef MZ.

Wskazał, że szczepienia dają ewidentną ochronę. „Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc., czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni” – poinformował Niedzielski. Zaznaczył, że podobna prawidłowość dotyczy zgonów”. „Udział osób, które zostały zaszczepione, a umarły z powodu COVID-19 wynosi 1,8, czyli 98 proc. zgonów od stycznia br. to są zgony osób, które nie zostały zaszczepione”.

Koronawirus w Polsce – stan na 19 września

Wśród nowozakażonych tylko 0,9 proc zaszczepionych | Radio Zachód

Zgodnie z poniedziałkowymi danym MZ – badania potwierdziły 363 nowe zakażenia koronawirusem, nie odnotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19. Nowe zakażenia, dotyczą osób z województw: mazowieckiego (64), lubelskiego (42), małopolskiego (39), wielkopolskiego (29), łódzkiego (28), śląskiego (27), podkarpackiego (24), zachodniopomorskiego (24), pomorskiego (19), lubuskiego (14), podlaskiego (14), dolnośląskiego (10), świętokrzyskiego (8), warmińsko-mazurskiego (6), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (2).

9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W szpitalach jest 1070 chorych z COVID-19, w tym 113 pacjentów podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 13 września, hospitalizowanych było 704 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 6 września – 529 osób.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 19 mln 244 tys. osób – podano w poniedziałek na rządowych stronach.

Wśród nowozakażonych tylko 0,9 proc zaszczepionych | Radio Zachód

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku