°C

Żarskie dzwony mają sto lat

fot. K.Gonera
 

W żarskim kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz pobliskiej dzwonnicy znajdują się dwa dzwony. Widniejące na nich inskrypcje wskazują na rok 1921. Oba mają więc sto lat.

Historycy i regionaliści zajmujący się tematyką epigrafik postanowili sprawdzić wiek tych ciężkich odlewów. Pierwszy z nich, znajdujący się w kościele zdobi napis w języku niemieckim. Jego tłumaczenie brzmi: „chcę dać ci pokój w twoim kraju. 1921”.
Jak mówi Anna Polak z Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego oba dzwony pochodzą z tego samego roku :

W dzwonnicy obok świątyni niegdyś zawieszone były dwa kuranty, których wiek datowano na XV stulecie. Zostały one jednak zarekwirowane na potrzeby przemysłu zbrojeniowego w 1943 roku. Obecny dzwon zdobi inskrypcja o treści: „Nie zapomnij mój ludu o zmarłych wiernych. 1921”.
– Niebawem będzie okazja, aby go zobaczyć – dodaje Anna Polak:

Spacer na dzwonnicę zaplanowano na godzinę 16.00.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku