°C

Inskrypcja odnaleziona w żarskim kościele

fot. K.Gonera
 

Żarski kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest tablica z szesnastowiecznymi inskrypcjami. Znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki pracownikom Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego.

Tablica została ufundowana w 1582 roku przez Johanna Kretschmera ku czci swoich kolejnych czterech żon. Co istotne i rzadko spotykane, inskrypcja w większości jest tekstem rymowanym.
– Tablica i jej historia odżywa dzięki pracownikom muzeum i to dzięki nim wyjaśnia się, jak cenny to artefakt – mówi proboszcz parafii, ksiądz Krzysztof Kwaśnik:

Badania dotyczące tajemnic związanych ze znaleziskiem prowadzą dr Anna Polak oraz wieloletni badacz zabytków epigraficznych dr Paweł Karp. – Na płycie pozostawiono miejsce na datę śmierci fundatora. Nie została ona jednak uzupełniona – mówi Anna Polak:

– Oprócz niewielkiego uszkodzenia fragmentu w drugim wersie napis na tablicy jest dobrze zachowany – dodaje pracownik muzeum:

Obecnie trwają prace nad ustaleniem, kim był fundator tablicy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku