°C

Duża inwestycja wodno-kanalizacyjna w Słubicach zakończona

 

W Słubicach zakończyła się tego lata realizacja największej inwestycji tamtejszego Zakładu Usług Wodno-Ściekowych. Kosztem 68,5 mln zł zmodernizowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wymieniono automatykę w stacji uzdatniania wody oraz rozbudowano oczyszczalnię ścieków.

Jak poinformowała Monika Iłowska-Walkowiak z Zakładu Usług Wodno-Ściekowych (ZUWŚ) Sp. z o.o. w Słubicach, realizacja projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice” trwała od 2016 r. do czerwca 2021 r.

Na przestrzeni ostatnich lat to była największa inwestycja w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, jaka miała miejsce w gminie Słubice. Na jej realizację samorząd otrzymał 35 mln zł dotacji z budżetu UE – Funduszu Spójności – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i 19 mln zł pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach inwestycji zmodernizowano ponad 8 km sieci wodociągowej, renowacji poddano 21,5 km sieci kanalizacyjnej, rozbudowano i zmodernizowano miejską oczyszczalnię ścieków oraz stację uzdatniania wody. Ponadto zakupiono dwa specjalistyczne samochody.

„Dzięki tym inwestycjom została zapewniona mieszkańcom gminy ciągłość i bezpieczeństwo dostaw wody. Zautomatyzowano procesy uzdatniania i dostaw wody oraz odbioru ścieków. Wszystkie te działania miały proekologiczny charakter i bezpośrednio wpływają na przewidywanie i skrócenie czasu reakcji w przypadku wystąpienia awarii”

– powiedział prezes ZUWŚ Sp. z o.o. Kazimierz Góra.

Dzięki realizacji opisanego projektu mieszkańcy miasta i gminy mogą ponadto korzystać z e-usług (w tym e-faktur, elektronicznego Biura Obsługi Klienta), które wdrożono ze środków własnych słubickiego Zakładu Usług Wodno-Ściekowych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku