°C

W piątek wieczorem zmarł abp Henryk Hoser

Fot. PAP
 

W piątek wieczorem w szpitalu na ul. Wołoskiej zmarł w wieku 78 lat arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej i wizytator apostolski w Medjugorje Henryk Hoser. O jego śmierci poinformował PAP ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński.

Abp Henryk Hoser był pallotynem, misjonarzem, lekarzem, od maja 2008 r. do grudnia 2017 r. był biskupem warszawsko-praskim.

Wcześniej pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 roku abp Hoser przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

Abp Hoser znalazł się w szpitalu pod koniec lipca 2021 r. Wówczas biskup Kamiński apelował o modlitwę w jego intencji.

Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie w rodzinie znanych ogrodników, Janusza i Haliny z Zabłońskich. Jego ojciec został rozstrzelany w Powstaniu Warszawskim.

22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte – tym samym został pierwszym polskim pallotynem podniesionym do godności arcybiskupa.

24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim, po przeniesionym na archidiecezję gdańską abp. Sławoju Leszku Głodziu.

W Episkopacie Polski abp Hoser pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP, był też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny KEP.

Jako szef zespołu bioetycznego abp Hoser opowiadał się m.in. za stworzeniem w Polsce narodowego programu zapobiegania i leczenia niepłodności. Podkreślał, że zamiast „inwestować w ryzykowne techniki, takie jak in vitro” rząd powinien przeznaczyć pieniądze na leczenie niepłodności. Podkreślał, że leczenie to nie może polegać na na „technicznej substytucji niepłodności, co powoduje, że osoby które otrzymują dziecko po heroicznych bataliach laboratoryjnych pozostają nadal niepłodne”.

W 2010 r. Episkopat z udziałem abp. Hosera przyjął uchwałę, w której stwierdził, że metoda in vitro „narusza godność człowieka i prawa dziecka, jest niezgodna z wiarą chrześcijańską i prawem naturalnym, przemawiają przeciw niej także względy natury biologicznej i medycznej”. W wywiadzie dla PAP abp Hoser mówił, że „posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła”.

Wielokrotnie mówił też o niepłodności jako chorobie cywilizacyjnej. Uważał, że najpoważniejszą z przyczyn niepłodności są m.in. wczesne podejmowanie życia seksualnego i częste zmiany partnerów. Do tego dochodzi trwające przez lata niszczenie płodności poprzez antykoncepcję systemową: hormonalną bądź śródmaciczną. Jak twierdził, jeszcze inną przyczyną problemów związanych z płodnością jest późne podejmowanie decyzji o poczęciu dziecka.

Konsekwentnie opowiadał się przeciw aborcji, nawet w tak radykalnych przypadkach jak usunięcie ciąży powstałej z gwałtu (polskie prawo dopuszcza taką przesłankę legalnej aborcji). „Wiadomo, że stres, niepokój jest jedną z przyczyn psychologicznych np. niepłodności. W tym wypadku stres jest tak silny, że do zapłodnienia rzadziej dochodzi niż w normalnych warunkach” – mówił w 2016 r. w wywiadzie telewizyjnym po tzw. czarnym proteście przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.

8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera z urzędu biskupa warszawsko-praskiego, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński, którego ingres do katedry nastąpił 20 stycznia 2018 r.

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku trwają objawienia Matki Bożej.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku