°C

Leśnicy z Kłodawy uratowali młodego bielika

Fot. Karl Adami - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63407583
 

Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa niedaleko Gorzowa Wlkp. leśnicy uratowali młodego bielika. Osłabionego ptaka znaleźli w środę w leśnictwie Łośno. Ptak dochodzi teraz do siebie w azylu dla dzikich zwierząt niedaleko Szczecina – poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa Tomasz Kalembkiewicz.

Młody ptak przyszedł na świat w tegorocznym sezonie lęgowym; został zaobrączkowany w maju 2021 r. w gnieździe znajdującym się ok. czterech kilometrów od miejsca jego znalezienia przez podleśniczą z Łośna. Bielika udało się schwytać i przewieźć do nadleśnictwa, gdzie został nakarmiony i napojony.

„W uzgodnieniu z RDOŚ, ptak został przewieziony do azylu Dzika Ostoja w Wielgowie, pod Szczecinem. Tutaj pod fachową opieką będzie wracał do sił. Jeżeli rehabilitacja powiedzie się, młody bielik powróci na wolność w miejscu, gdzie został znaleziony” – powiedział Kalembkiewicz.

W Nadleśnictwie Kłodawa, obejmującym m.in. część Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej, leśnicy mają zlokalizowanych 11 gniazd zajmowanych przez bieliki. Tamtejsze lasy mieszane i duża liczba jezior stanowią dobrą bazę pokarmową dla tych drapieżników.

Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wynika, że w całym woj. lubuskim gniazduje ponad 100 par bielików – pięciokrotnie więcej niż jeszcze w latach 80. minionego wieku. Są one pod stałą opieką przyrodników z RDOŚ i lubuskich leśników. Wokół ich gniazd są tworzone specjalne strefy ochronne.

Należące do rodziny jastrzębiowatych bieliki to największe ptaki drapieżne występujące w naszym kraju. Żywią się głównie rybami, ale polując również na inne chore lub osłabione zwierzęta pełnią funkcje sanitarne w środowisku.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku