°C

Czepek onkologiczny – możesz zagłosować!

Fot. K.Kamińska
 

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze chce zakupić urządzenie do chłodzenia głowy podczas chemioterapii. Użycie specjalistycznego czepka podczas leczenia sprawia, że większość pacjentów nie straci włosów.

Jak się okazuje, jednym z największych problemów, z jakim borykają się pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem, jest utrata włosów. Strach bywa tak paraliżujący, że chorzy odwlekają czas rozpoczęcia chemioterapii.

To nowoczesne urządzenie może pojawić się jako element terapii w Zielonej Górze. Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii doktor Marek Szwiec zgłosił zakup sprzętu w ramach budżetu obywatelskiego i prosi mieszkańców o oddawanie głosów na tę inwestycję.

Inicjatywę popiera prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński, który przypomina, że rocznie chemioterapii poddawanych jest 1300 pacjentów:

Doktor Marek Szwiec mówi, że użycie urządzenia do chłodzenia głowy jest bezpieczne:

 

Z takiej możliwości ochrony włosów skorzystała Irena Jaskólska-Kralewicz, u której wykryto raka piersi. Kobieta jest w trakcie chemioterapii i korzysta z czepka chłodzącego. Taka możliwość nie była jednak dostępna w województwie lubuskim. Trzeba było wyjechać do Zgorzelca:

 

Ewa Minge, prezeska fundacji BlackButterflies, która zajmuje się osobami chorymi onkologicznie, mówi, że strach przed utratą włosków jest nagminny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn:

Głosowanie na propozycje w ramach budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze rozpocznie się 11 czerwca.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku