°C

Czepek onkologiczny – możesz zagłosować!

Fot. K.Kamińska

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze chce zakupić urządzenie do chłodzenia głowy podczas chemioterapii. Użycie specjalistycznego czepka podczas leczenia sprawia, że większość pacjentów nie straci włosów.

Jak się okazuje, jednym z największych problemów, z jakim borykają się pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem, jest utrata włosów. Strach bywa tak paraliżujący, że chorzy odwlekają czas rozpoczęcia chemioterapii.

To nowoczesne urządzenie może pojawić się jako element terapii w Zielonej Górze. Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii doktor Marek Szwiec zgłosił zakup sprzętu w ramach budżetu obywatelskiego i prosi mieszkańców o oddawanie głosów na tę inwestycję.

Inicjatywę popiera prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński, który przypomina, że rocznie chemioterapii poddawanych jest 1300 pacjentów:

Doktor Marek Szwiec mówi, że użycie urządzenia do chłodzenia głowy jest bezpieczne:

 

Z takiej możliwości ochrony włosów skorzystała Irena Jaskólska-Kralewicz, u której wykryto raka piersi. Kobieta jest w trakcie chemioterapii i korzysta z czepka chłodzącego. Taka możliwość nie była jednak dostępna w województwie lubuskim. Trzeba było wyjechać do Zgorzelca:

 

Ewa Minge, prezeska fundacji BlackButterflies, która zajmuje się osobami chorymi onkologicznie, mówi, że strach przed utratą włosków jest nagminny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn:

Głosowanie na propozycje w ramach budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze rozpocznie się 11 czerwca.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.