°C

77 lat od bohaterskiego zrywu

fot. M. Sawoch
 

Dziś mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się największa akcja zbrojna stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

W Gorzowie główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Pamięci Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym. Punktualnie o godzinie 17, zwanej „godziną W” pamięć walczących o niepodległą Polskę uczczono dźwiękami syren.

Ksiądz Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej podkreślał, że choć powstanie miało miejsce w Warszawie, to powinno być świętowane w każdym zakątku Polski:

W uroczystościach z ceremoniałem wojskowym oprócz przedstawicieli władz i służb mundurowych wzięli udział także mieszkańcy Gorzowa:

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest obchodzony od 2010 roku. To święto państwowe ustanowione specjalną ustawą z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Powstanie Warszawskie miało ogromne znaczenie nie tylko podczas II wojny światowej, ale także w dalszych losach powojennej Polski – mówi wojewoda lubuski, Władysław Dajczak:

O niepodległą Polskę powstańcy warszawscy walczyli przez 63 dni. Historycy szacują, że w czasie powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku